1397/7/3 1020

مصرف لبنیات برای برخی افراد می تواند موجب بروز مشکلات پوستی شود.

نشانه‌های نیاز به حذف لبنیات از رژیم غذایی


چه عدم تحمل لاکتوز در شما تشخیص داده شده باشد یا آلرژی به شیر داشته باشید و چه این گونه نباشد، محصولات لبنی می توانند برخی عوارض نامطلوب را برای بدن شما به همراه داشته باشند. به گزارش "اینسایدر"، علائم عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به آن می توانند پنهان کار و گمراه کننده باشند. در ادامه با برخی علائم که نشان می دهند کاهش یا قطع مصرف لبنیات می تواند برای شما مفید باشد، ارائه شده اند.

- یبوست می تواند به واسطه عدم تحمل لبنیات شکل بگیرد. برخی شواهد نشان می دهند که محصولات لبنی به واسطه ایجاد التهاب در دستگاه گوارش می توانند موجب بروز یبوست در برخی افراد شود. پروتئین موجود در محصولات لبنی می تواند موجب یبوست شدید در افراد شود. در مطالعه ای که در نشریه New England Journal of Medicine منتشر شد، 65 کودک که به یبوست شدید مبتلا بودند اعلام کرده بودند که هر سه تا 15 روز تنها یک بار اجابت مزاج داشته اند. آنها حتی واکنشی به مسهل های قوی نداشتند. چهل و چهار نفر از این 65 کودک (68 درصد) زمانی که شیر گاو از رژیم غذایی آنها حذف شد، بهبود شرایط خود را تجربه کردند. البته همواره پیش از هر اقدامی باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا یبوست می تواند به واسطه دلایل دیگری نیز شکل بگیرد.

- اگر به طور مکرر با سوء هاضمه دردناک و پر سر و صدا مواجه می شوید، محصولات لبنی می توانند از مقصران اصلی بروز این شرایط باشند. کلینیک مایو فهرستی از مواد غذایی تولید کننده گاز در بدن منتشر کرده که محصولات لبنی نیز در آن جای دارند. به گفته کارشناسان، محصولات لبنی به طور قطع می توانند موجب تولید گاز و نفخ در برخی افراد شوند. در همین راستا، اگر محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید ممکن است کاهش گاز و درد ناشی از آن را نیز تجربه کنید.

- محصولات لبنی برای برخی افراد می توانند موجب بروز آکنه شوند.  داده ها درباره ارتباط بین آکنه و محصولات لبنی قطعی نیستند، اما مصرف لبنیات برای برخی افراد می تواند موجب بروز مشکلات پوستی شود. زمانی که موضوع آکنه مطرح می شود، نه تنها باکتری های ساکن در منافذ پوست موجب التهاب می شوند، بلکه آنچه می خورید، مانند شیر، نیز می تواند التهاب را افزایش دهد و شرایط پوست را وخیم‌تر سازد. به نظر می رسد شیر و بستنی می توانند موجب آکنه شوند، در شرایطی که پنیر و ماست ممکن است چنین نتیجه ای به همراه نداشته باشند. هر فردی به شیوه ای متفاوت به مواد غذایی مختلف واکنش نشان می دهد، از این رو، روش آزمون و خطا شاید بهترین گزینه برای یافتن مقصران اصلی باشد.

- اگر به دلیلی نامشخص احساس خستگی می کنید، کنار گذاشتن لبنیات از رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند. شاید غیر منتظره باشد، اما افرادی که نمی توانند شیر و لبنیات را تحمل کنند ممکن است با مصرف این غذاها دچار خستگی شوند. آلرژی به شیر واکنشی به پروتئین کازئین موجود در شیر و دیگر محصولات لبنی است. زمانی که افراد مبتلا به آلرژی به شیر این مواد غذایی را مصرف می کنند، بدن با تولید پادتن هایی علیه این پروتئین و انتشار هیستامین در خون یک واکنش ایمنی ارائه می کند. این می تواند پس از فروکش کردن واکنش آلرژیک به احساس خستگی منجر شود.

متاسفانه بسیاری از غذاها حاوی منابع پنهان از شیر هستند که از آن جمله می توان به گوشت های پردازش شده، آبنبات ها، و محصولات سویا اشاره کرد. در نتیجه، تشخیص این آلرژی ممکن است به سادگی ردیابی واکنش بدن به محصولات لبنی نباشد.

- اگر با گرفتگی بینی مواجه هستید و هیچ چیز آن را بهبود نمی بخشد، حذف لبنیات ممکن است ارزش امتحان کردن داشته باشد.  مصرف لبنیات و گرفتگی بینی یکی دیگر از روابطی است که برای بیشتر مردم وجود ندارد، اما برخی ممکن است پس از حذف محصولات لبنی از رژیم غذایی خود گرفتگی کمتری را تجربه کنند.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های آی نوش

نوشیدنی‌هایی برای بهبود تاب‌آوری جسمی و روانی در بحران کرونا

چای و دیابت؛ از فواید تا خطرات

آیا مصرف قهوه بر میزان انسولین تأثیری دارد؟

عرق اسطوخودوس،‌ با طبع گرم و خشک

ارتباط «قهوه و شکلات» با هوش انسان

روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟

زیبایی و سلامت مو با رزماری

نوشیدنی‌های قندی، عامل اصلی افزایش وزن

5 نوشیدنی طبیعی مفید برای فشار خون بالا

آب انار بهترین آبمیوه طبیعی

آبمیوه‌های مفید برای مبتلایان به نقرس

شیرهای گیاهی برای کودکان مناسب نیستند

فوت و فن دم کردن قهوه

آبمیوه هایی که قند کمتری دارند

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟

نوشیدنی های مفید برای درمان گلودرد

همه چیز درباره تانن در چای

قهوه از سنگ کیسه صفرا پیشگیری می‌کند

۸ دمنوش خوش‌طعم برای تسکین گلودرد

بزرگترین چایکاران جهان کدامند؟

بزرگترین تولیدکنندگان دانه قهوه جهان

چای، اکسیر سیاه سلامتی

نوشیدنی خربزه و خیار

طرز تهیه اسموتی‌های کم‌شیرین

خواص درمانی آناناس

آی نوش در شبکه های اجتماعی