1395/10/26 21826

هر آنچه که باید درباره عرق «بادرنجبویه» بدانیم

فواید و خواص داروئی عرق بادرنجبویه


طبیعت آن گرم و خشک بوده و مقوی قلب و قوای فکری و دستگاه عصبی و زیادکننده هوش و حافظه و نشاط آور و مفرح و از بین برنده درد هایی که در مغز و داخل جمجمه پیدا می شوند. ضمناً معالجه کننده بیماری کابوس و از بین برنده ترش و وحشت های عصبی بوده و اثر سموم وارده در بدن را کم می کند. و افرادیکه دهانشان بدبو می باشد می توانند با جویدن برگ این گیاه بوی بد دهان خود را زایل نمایند. مقدار خوراک آن 12 – 15 گرم است که طبخ کرده و پس از صاف نمودن آب آنرا میل می کنند.آرام بخش اعصاب. ضد بیماریهای قلب. معده و روده و مفرح و نشاط آور می‌باشد.
 
بادرنجبویه طبیعت گرم دارد بادرنجبویه (Dracocephalum) ، با نام های بادرنگبویه، وارنگ بو و ترنجان نیز در برخی منابع از آن یاد می شود، گیاهی است علفی و خودرو و پایا و از تیره نعناع میباشد. برگ های آن بزرگتر از برگ نعناع و تقریباً مدور و شاخه های زیاد دارد که از روی ریشه خارج می شوند. گل آن سفید رنگ و ریشه آن در زمین می ماند و هرسال مانند نعناع شاخه و برگ ها از آن میروید. گربه این گیاه را بسیار دوست می دارد و از آن می خورد. این گیاه به اشکال مختلفی از قبیل اسانس، عصاره روغنی، روغن، پماد، کمپرس و دم‌کرده استفاده می‌شود.

اسانس این گیاه در آرام کردن درد معده با منشاء عصبی، احساس چنگ‌زدگی در معده، تپش قلب، سردردهای یک طرفه، سرگیجه، عصبانیت، بی‌خوابی، استفراغهای دوران بارداری، کم خونی دختران جوان، درد عصبی دندان و رفع تندخویی در دختران جوان و زنان مؤثرست.
 
خواص درمانی
ضد خستگی های روحی
تسکین سردرد های عصبی
درمان دل پیچه و اسهال
برونشیت و تشنج
ضد قولنج
آسم و سرفه
صدا کردن گوش
لرزش دست
بی نظمی های قاعدگی
ضد درد مفاصل
بوی بد دهان
شفا بخش هیستری
درمان حساسیت های فصلی

روش مصرف
یک فنجان بعد از هر وعده غذایی میل شود

 
موارد منع مصرف
* مصرف این گیاه برای افرادی که از اختلالات تیروئیدی رنج می‌برند توصیه نمی‌شود.
* افرادی که دچار گلوکم یا همان آب سیاه هستند نیز نباید از این گیاه استفاده کنند چون امکان دارد فشار چشمشان بالا رفته و مشکلشان بدتر شود.
* آقایانی که دچار ورم در پروستات هستند نیز باید از مصرف این گیاه بپرهیزند.
* روغن گیاهی بادرنجبویه برای خانم‌های باردار و شیرده و همچنین کودکان مورد منع مصرف دارد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

آی نوش در شبکه های اجتماعی