1396/4/27 2805

آیا نوشیدن قهوه واقعا می تواند عملکردتان را بهتر کند؟

قهوه می تواند ورزشتان را ساده تر کند؟


هرچه بیشتر احساس خستگی داشته باشید ورزش کردن نیز برایتان سخت تر می شود. به همین خاطر است که مربیان ورزشکاران حرفه ای مدت ها است می دانند که دریافت کافئین قبل از یک دوره تمرینی یا رقابت می تواند عملکرد را افزایش دهد و باعث شود ورزشکار با شدت بیشتر و خستگی و درد کمتر ورزش کند.
 
اما برای یک ورزش معمولی آیا نوشیدن قهوه واقعا می تواند عملکردتان را بهتر کند؟ با اینکه علم هنوز روی نقش کافئین در کمک به ورزش بهتر به نتیجه ای واضح دست نیافته اما تحقیقاتی در حال انجام شدن است که نتایجی امیدوار کننده داشته اند. تاثیر اصلی کافئین روی بدن بالا بردن هوشیاری و انگیختگی است که باعث می شود برای ورزش آنچنان هم بد نباشد. ورزش همچنین می تواند باعث شود عضلات چربی بیشتری بسوزانند.
 
داستان از این قرار است:  عضله از گلیکوژن استفاده می کند، نمونه ذخیره شده گلوکز، برای انرژی و زمانی که ذخایر گلیکوژن تمام می شود عضلات ضعیف تر می شوند و تاثیرشان نیز کمتر می شود در نتیجه منجر به خستگی می شود. اما عضلات چربی نیز می سوزانند و وقتی این کار را می کنند دیگر عضلات به سادگی خسته نمی شوند. کافئین می تواند کمک کند عضلات سریعتر به چربی سوزی تغییر حالت دهند. که می تواند به حفظ ذخایر گلیکوژن کمک کند و به عضلات قبل از اینکه خسته شوند زمان بیشتری بدهد. چنین فرآیندی منجر به ورزشی طولانی تر به همراه دردی کمتر می شود. برخی تحقیقات همچنین بر این باورند که کافئین با بهبود کارایی در تولید قدرت مستقیما روی عضلات کار می کند.
 
اما ممکن است کمی طول بکشد تا کافئین کار کند. مزایای استفاده از کافئین در ورزش های طولانی مدت بیشتر از ورزش های کوتاه مدت خود را نشان می دهد. چون عضله ابتدا به سمت گلیکوژن گرایش پیدا می کند. هنوز مشخص نیست که چقدر باید ورزش کنید تا کافئین عضلات را تحریک به چربی سوزی کند اما بیشتر تحقیقات تاثیر کافئین روی عضله را بعد از دو ساعت مورد آزمایش قرار دادند. تاثیر انرژی بخش کافئین حدود یک ساعت پس از اینکه مصرفش می کنید خود را نشان می دهد و می تواند سه تا شش ساعت ادامه داشته باشد.
 
همچنین هنوز مشخص نیست چه مقدار کافئین باید دریافت کنید تا از مزایایش برای ورزش بهره مند شوید. تا مدتی پیش باور بر این بود که چون بدن می تواند در برابر کافئین مقاوم شود افرادی که مرتب نوشیدنی های کافئین دار استفاده می کنند باید مقدار اضافه تری کافئین دریافت کنند تا تاثیرش روی ورزش را ببینند. اما در تحقیقات اخیر که توسط محققان برزیلی انجام گرفت حتی کسانی که به صورت مرتب نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده می کردند بعد از دریافت قرص کافئین که معادل 4 فنجان قهوه کافئین داشت می توانستند برای مدت طولانی تر و با شدت بیشتری نسبت به زمانی که قرص را نمی خوردند روی دوچرخه ثابت رکاب بزنند.
 
تحقیقات موجود می گویند دریافت کافئین تا زمانی که با مراقبت انجام بگیرد می تواند روی عملکرد بهتر ورزشی تاثیر بگذارد. متخصصان توصیه می کنند یک ساعت قبل از تمرین خود کافئین دریافت کنید تا در طول تمرین تاثیر آن روی انرژی تان را ببینید.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های آی نوش

نوشیدنی‌هایی برای بهبود تاب‌آوری جسمی و روانی در بحران کرونا

چای و دیابت؛ از فواید تا خطرات

آیا مصرف قهوه بر میزان انسولین تأثیری دارد؟

عرق اسطوخودوس،‌ با طبع گرم و خشک

ارتباط «قهوه و شکلات» با هوش انسان

روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟

زیبایی و سلامت مو با رزماری

نوشیدنی‌های قندی، عامل اصلی افزایش وزن

5 نوشیدنی طبیعی مفید برای فشار خون بالا

آب انار بهترین آبمیوه طبیعی

آبمیوه‌های مفید برای مبتلایان به نقرس

شیرهای گیاهی برای کودکان مناسب نیستند

فوت و فن دم کردن قهوه

آبمیوه هایی که قند کمتری دارند

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟

نوشیدنی های مفید برای درمان گلودرد

همه چیز درباره تانن در چای

قهوه از سنگ کیسه صفرا پیشگیری می‌کند

۸ دمنوش خوش‌طعم برای تسکین گلودرد

بزرگترین چایکاران جهان کدامند؟

بزرگترین تولیدکنندگان دانه قهوه جهان

چای، اکسیر سیاه سلامتی

نوشیدنی خربزه و خیار

طرز تهیه اسموتی‌های کم‌شیرین

خواص درمانی آناناس

آی نوش در شبکه های اجتماعی