1396/5/21 4757

چای محبوب‏ترین نوشیدنی در میان مصرف‌کنندگان ایرانی است

چای، محبوب ترین نوشیدنی برای ایرانی ها


چای محبوب‏ترین نوشیدنی در میان مصرف‌کنندگان ایرانی است. زندگی بدون نوشیدنی‌ها امکان پذیر نیست. آن ها نه مرز می‌شناسند نه زمان. آن ها چهارفصل اند. در روزهای گرم تابستان، هیچ چیز مانند یک لیوان آب گوارا، سرزندگی را به روح و جان ما نمی‌بخشد؛ و چای در یک روز سردِ زمستانی، طعمی از لطافت را با خود به ارمغان می‌آورد.

طبق پژوهش شركت پژوهش بازار و رسانه امروز (emrc) نوشیدنی ها دلپذیرترین بهانه برای با هم بودن هستند. آن ها در صف ابتدایی پذیرایی‌ ما در میهمانی‌هایمان قرار دارند؛ و پای ثابتِ گردهمایی‌ها و دورهمی ها، جلسات رسمی و غیررسمی ما هستند. روشن است، که «سلامتِ» ما در گرو مصرف مناسب انواع نوشیدنی‌هاست؛ واطلاع از عاداتِ مصرفی، به ما در مدیریتِ هر چه بهتر سلامت خود و خانواده‌مان کمک شایانی می‌نماید. شرکت پژوهش بازار امروز در آخرین تحقیقات خود تصویر روشنی از عادات نوشیدنمان ترسیم کرده که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

مصرف آشامیدنی ها به روایت آمار
داده های آماری نشان می دهد چای ایرانیان را بیش از آب، سیراب می کند. اینیکی از نتایج جذاب تحقیقی است که به تازگی توسط شرکت پژوهش بازار امروز منتشر شده است. این پژوهش که سهم «آشامیدنی ها» در میان ایرانیان را مورد بررسی قرار می دهد ، چای را پرمصرف ترین نوشیدنی معرفی می کند. در ماراتون میان آشامیدنی ها دوغ در جایگاه دوم قرار دارد. در سکوی سوم این ماراتون محصول دیگری از خانواده لبنیات، شیر می باشد. بعد از نوشابه گازدار و آبمیوه، آب بسته بندی شده (آشامیدنی و بسته بندی) در جایگاه ششم قرار گرفته است. شربت، ماءالشعیر، قهوه (فورییا دم کردنی)، شیر طعم داردر جایگاه بعدی قرار گرفته اند. "نوشابه انرژی" زا با "کمترین" میزان مصرف در آخر این جدول قرار گرفته است.
 
در طبقه بندی دیگر در این تحقیق «سرانه» نوشیدنی های گرم و سرد با یکدیگر مقایسه شده اند که سهم نوشیدنی های گرم بیش از یک و نیم برابر نوشیدنی های سرد است. در میان نوشیدنی های گرم نیز سرانه مصرف چای بیش از قهوه است. از آمارهای ارائه شده توسط شرکت پژوهش بازار امروز به نتایج جالب توجه ی می توان رسید: چای قهرمانِ بلامنازع رقابت نوشیدنی هاست. ۶۳ درصد از طرفداران چای، بیشتر از دو بار در روز از این نوشیدنی استفاده می‌کنند. برای ایرانیان چای دم کردنی ارزش فراوانی دارد، درحالی‌که مصرف‌کنندگان تمایز چندانی میان قهوه فوری و دم کردنی قائل نیستند.

در سبد مصرف هر ایرانی، گروه «نوشیدنی های گرم» با دارا بودن چای و قهوه به تنهایی از همه نوشیدنی های سرد که شامل اجزای مهمی چون آب بسته بندی شده (آشامیدنی و یا معدنی)، شیر و دوغ می باشد، مصرفی بسیار بیشتری دارند.در بازار نوشیدنی های گرم، و در رقابت میان چای و قهوه، چای سهم زیادی در سبد مصرفی هر فرد به خود اختصاص داده است. به بیان دیگر هر ایرانی در برابر یک فنجان قهوه نه فنجان چای می نوشد.

"چای دم کردنی" با نوشیده شدن دو تا سه بار در روز در میان مصرف کنند گان ایرانی پرمصرف محسوب می شود و میزان مصرف آن از نوع دیگر چای، «چای کیسه‌ای» که با نوشیده شدن یک بار در هفته کم مصرف محسوب می شود، بسیار بیشتر است. به همان اندازه که چای در جامعه ایرانی پرمصرف محسوب می شود. قهوه فوری و قهوه دم کردنی با مصرف یک بار یا کمتر در هفته کم مصرف محسوب می شود.

تنها هفت درصد از جامعه چای را، به عنوان یک نوشیدنی کم مصرف، کمتر از یک بار در هفته می نوشند. بررسی آمارهای گوناگون نقش مهم این نوشیدنی و فاصله آن از سایر نوشیدنی ها را در سبد مصرف ایرانیان روشن می کند.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های آی نوش

نوشیدنی‌هایی برای بهبود تاب‌آوری جسمی و روانی در بحران کرونا

چای و دیابت؛ از فواید تا خطرات

آیا مصرف قهوه بر میزان انسولین تأثیری دارد؟

عرق اسطوخودوس،‌ با طبع گرم و خشک

ارتباط «قهوه و شکلات» با هوش انسان

روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟

زیبایی و سلامت مو با رزماری

نوشیدنی‌های قندی، عامل اصلی افزایش وزن

5 نوشیدنی طبیعی مفید برای فشار خون بالا

آب انار بهترین آبمیوه طبیعی

آبمیوه‌های مفید برای مبتلایان به نقرس

شیرهای گیاهی برای کودکان مناسب نیستند

فوت و فن دم کردن قهوه

آبمیوه هایی که قند کمتری دارند

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟

نوشیدنی های مفید برای درمان گلودرد

همه چیز درباره تانن در چای

قهوه از سنگ کیسه صفرا پیشگیری می‌کند

۸ دمنوش خوش‌طعم برای تسکین گلودرد

بزرگترین چایکاران جهان کدامند؟

بزرگترین تولیدکنندگان دانه قهوه جهان

چای، اکسیر سیاه سلامتی

نوشیدنی خربزه و خیار

طرز تهیه اسموتی‌های کم‌شیرین

خواص درمانی آناناس

آی نوش در شبکه های اجتماعی