1396/11/30 353

آب پنیر به عنوان منبع غذایی سرشار از پروتئین بالا در فرآورده های گوشتی، شیرینی، شکلات و بعضی صنایع لبنی استفاده می‌شود.

آب پنیر تولید داخل، کمتر از نیاز صنایع غذایی

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد به سبب ناکافی بودن آب پنیر تولید شده در کارخانه های داخل کشور برای پاسخگویی به همه نیاز واحدهای صنایع غذایی، ثبت سفارش آن صورت گرفته است. بتازگی خبرهایی با محور انتقاد از صدور مجوز واردات آب پنیر منتشر شده است. در همین پیوند، امروز (شنبه) وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: آب پنیر با ردیف تعرفه 04041000 به عنوان منبع غذایی سرشار از پروتئین بالا در فرآورده های گوشتی، شیرینی، شکلات و بعضی صنایع لبنی استفاده می‌شود.


این وزارتخانه در اطلاعیه ای که با همین موضوع منتشر کرد، افزود: آب پنیر با ردیف تعرفه 04049010 نیز به عنوان ماده اولیه در تولید شیرخشک اطفال استفاده می شود. بر پایه این اطلاعیه، «نظر به اینکه تولید این نوع محصول در ایران پاسخگوی همه نیازهای واحدهای تولیدی داخل کشور نیست، بنا بر اعلام دفتر مقررات و استاندارهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ثبت سفارش آن انجام گرفته است».


بیشترین میزان واردات آب پنیر نیز به این ردیف تعرفه مربوط می شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت اول بهمن ماه با ارسال نامه‌ای به سازمان‌های استانی خود، تعرفه واردات آب پنیر و پودر آن را اعلام کرد و ورود آن را با رعایت مقررات و ضوابط بهداشتی مربوطه مجاز دانست.
بنا بر آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران پارسال بیش از سه هزار و ۷۲۶ تن آب پنیر به ارزش ۱۱ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۷۰۱۱ دلار وارد شد. در واردات این محصول، ترکیه، فرانسه، امارات، اتریش، هلند و دانمارک به ترتیب بیشترین سهم را داشتند.

منبع
ایرنا

نظر شما