1396/8/3 1447

تمدید زمان برداشت برگ سبز چای از باغ های چای شمال کشور تا پنجم آبان ماه جاری

تمدید زمان برداشت برگ سبز چای تا پنجم آبان ماه جاری


رئیس سازمان چای از تمدید زمان برداشت برگ سبز چای از باغ های چای شمال کشور تا پنجم آبان ماه جاری خبر داد و گفت که این فرصت، تمدید نمی شود. به گزارش روابط عمومی سازمان چای کشور به ایرنا، محمدولی روزبهان با یادآوری اینکه طبق روش رایج آخرین مهلت برداشت برگ سبز، تا سی ام مهرماه است، اظهار کرد: امسال تمدید پنج روزه انجام شده و چایکاران می توانند برگ سبز چای را در زمان فوق به کارخانه های فعال منطقه تحویل دهند. وی با بیان اینکه حدود 40 کارخانه برای دریافت برگ سبز چای تا تاریخ فوق فعال هستند، افزود: ظرفیت کارخانه های فرآوری چای کشور حدود سه هزار و 900 تن است که در برخی روزهای ماه اردیبهشت، سه هزار و 500 تن برگ سبز چای برداشت، خریداری و به کارخانجات تحویل شده است.


روزبهان ادامه داد: با پیش بینی برداشت 500 تا 700 تنی برگ سبز چای طی روزهای آینده، نیاز به فعالیت تمام یکصد و 51 کارخانه فرآوری چای نیست. وی با بیان اینکه تاکنون 107 هزار و 500 تن برگ سبز چای به ارزش اقتصادی 201 میلیارد تومان از چایکاران استان های گیلان و مازندران خریداری شده، گفت: از این میزان چای خریداری شده، 73 درصد چای درجه یک و مابقی چای درجه دو بوده و تاکنون حدود 23 هزارتن چای خشک استحصال شده است.


به گفته روزبهان، تاکنون مبلغ 129 میلیارد تومان معادل 65 درصد برگ سبز خریداری شده از چایکاران پرداخت شده و مابقی مطالبات چایکاران بزودی با وصول سهم کارخانجات و سهم دولت، پرداخت می شود. وی به کاهش 23 درصدی میزان برداشت برگ سبز چای در سال جاری نسبت به سال گذشته اشاره و اضافه کرد: به دلیل بارش نزولات جوی طی سال 95 ، میزان برداشت برگ سبز چای به 139 هزار تن رسیده بود اما طی سال جاری میزان برداشت حدود 110 هزار تن پیش بینی می شود.


استان های گیلان و مازندران بین 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند که 90 درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.  برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه ، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.  از سوی شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی 96 ، مبلغ 26 هزار و 242 ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه 2 ، 14 هزار و 695 ریال تعیین شده است.  لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان (رشت) واقع شده و سازمان چای کشور، در این شهرستان مستقر است. 

منبع
ایرنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های آی نوش

نوشیدنی‌هایی برای بهبود تاب‌آوری جسمی و روانی در بحران کرونا

چای و دیابت؛ از فواید تا خطرات

آیا مصرف قهوه بر میزان انسولین تأثیری دارد؟

عرق اسطوخودوس،‌ با طبع گرم و خشک

ارتباط «قهوه و شکلات» با هوش انسان

روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟

زیبایی و سلامت مو با رزماری

نوشیدنی‌های قندی، عامل اصلی افزایش وزن

5 نوشیدنی طبیعی مفید برای فشار خون بالا

آب انار بهترین آبمیوه طبیعی

آبمیوه‌های مفید برای مبتلایان به نقرس

شیرهای گیاهی برای کودکان مناسب نیستند

فوت و فن دم کردن قهوه

آبمیوه هایی که قند کمتری دارند

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟

نوشیدنی های مفید برای درمان گلودرد

همه چیز درباره تانن در چای

قهوه از سنگ کیسه صفرا پیشگیری می‌کند

۸ دمنوش خوش‌طعم برای تسکین گلودرد

بزرگترین چایکاران جهان کدامند؟

بزرگترین تولیدکنندگان دانه قهوه جهان

چای، اکسیر سیاه سلامتی

نوشیدنی خربزه و خیار

طرز تهیه اسموتی‌های کم‌شیرین

خواص درمانی آناناس

آی نوش در شبکه های اجتماعی