1397/2/5 1168

کاهش ۳۰ درصدی محصول بهاره

رییس سازمان چای خبر داد

آغاز برداشت چای

رییس سازمان چای از آغاز برداشت برگ سبز چای در سال جاری خبر داد و گفت: سرمازدگی اخیر ۳۰ درصد برداشت بهاره را کاهش می‌دهد که امیدواریم در ادامه جبران شود. محمدولی روزبهان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از ۳۰ فروردین‌ماه امسال برداشت برگ سبز چای از شهرستان لنگرود آغاز شده و دو کارخانه فرآوری چای نسبت به خرید ۲۰ تن از این محصول به ارزش حدود ۵۰ میلیون تومان اقدام کردند. وی اضافه کرد: خرید تضمینی برگ سبز چای به صورت علی‌الحساب و با نرخ‌های سال گذشته زراعی انجام می‌شود که برهمین اساس چای درجه یک ۲۶۲۴ تومان و هر کیلو چای درجه دو ۱۴۶۹ تومان خریداری شد و به محض اعلام نرخ‌های جدید محصولات کشاورزی از سوی دولت آن را اعمال کرده و مابه‌التفاوت نرخ‌ها را لحاظ می‌کنیم.

رییس سازمان چای درباره تاثیر سرمازدگی‌های اخیر اینگونه توضیح داد که سرمازدگی امسال ۳۰ درصد برداشت بهاره را کاهش می‌دهد و امیدواریم بارش‌های فروردین‌ماه که تاثیر مستقیمی در افزایش کمیت و کیفیت چای می‌شود، بتواند جبران خسارت‌های ناشی از سرمازدگی را بکند. روزبهان گفت:‌از آنجا که پیش از آن خسارت ناشی از سرمازدگی را پیش‌بینی کرده بودیم، بیمه فراگیر باغات چای را به نیابت از چایکاران انجام دادیم و آنها بابت این سرمازدگی از صندوق بیمه کشاورزی خسارت دریافت می‌کنند. البته در این راستا به جای حق بیمه به چایکاران وام بدون بهره داده شده تا از محل فروش برگ سبزشان بتوانند بیمه فراگیر باغات خود را انجام دهند.

وی با بیان این‌که انبارهای چای کشور از محصول سال گذشته تقریبا خالی شده است، اظهار کرد: امسال درصددیم تا کیفیت چای ایرانی را ۱۰ درصد ارتقاء دهیم که در این راستا باید به همین میزان کیفیت برگ سبز چای را از درجه دو به یک ارتقا دهیم. رییس سازمان چای گفت: برای اولین بار در تاریخ صنعت چای این محصول بورسی می‌شود که بازار معاملات آن را برای تولید کنندگان داخلی شفاف خواهد کرد.

هر ساله از ابتدای اردیبهشت‌ماه برداشت برگ سبز چای آغاز شده و تا پایان مهرماه ادامه دارد که البته میزان تولید این محصول طی سال‌های گذشته با نوساناتی ناشی از سرمازدگی و خشک شدن باغات چای مواجه شده بود، اما در سال ۱۳۹۵ برداشت برگ سبز چای به بیش از ۱۳۹ هزار تن معادل حدود ۳۱ هزار تن چای خشک رسید که رکوردشکنی جدیدی طی سالیان اخیر به شمار می رفت.

منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های آی نوش

نوشیدنی‌هایی برای بهبود تاب‌آوری جسمی و روانی در بحران کرونا

چای و دیابت؛ از فواید تا خطرات

آیا مصرف قهوه بر میزان انسولین تأثیری دارد؟

عرق اسطوخودوس،‌ با طبع گرم و خشک

ارتباط «قهوه و شکلات» با هوش انسان

روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟

زیبایی و سلامت مو با رزماری

نوشیدنی‌های قندی، عامل اصلی افزایش وزن

5 نوشیدنی طبیعی مفید برای فشار خون بالا

آب انار بهترین آبمیوه طبیعی

آبمیوه‌های مفید برای مبتلایان به نقرس

شیرهای گیاهی برای کودکان مناسب نیستند

فوت و فن دم کردن قهوه

آبمیوه هایی که قند کمتری دارند

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟

نوشیدنی های مفید برای درمان گلودرد

همه چیز درباره تانن در چای

قهوه از سنگ کیسه صفرا پیشگیری می‌کند

۸ دمنوش خوش‌طعم برای تسکین گلودرد

بزرگترین چایکاران جهان کدامند؟

بزرگترین تولیدکنندگان دانه قهوه جهان

چای، اکسیر سیاه سلامتی

نوشیدنی خربزه و خیار

طرز تهیه اسموتی‌های کم‌شیرین

خواص درمانی آناناس

آی نوش در شبکه های اجتماعی